FL300 HV-G m/FR 45 komplet
geo-FENNEL FL 300 HV-G EasyGRADE rotationslasermed modtager FR 45 kompletsæt
| Varenummer | GF-F214045K |
| DB nummer | 2094293 |
| EAN | 5703572000113 |
Køb online (test)
Beskrivelse
Hvis du synes lasere med 2-vejs fald kan være komplicerede, er FL 300 den helt rette rotationslaser til dig! Den er nem at bruge og ekstremt brugervenlig når du arbejder med fald. På laserens tastatur bruger du blot %-knapperne for at indstille den ønskede grad af X-akse. Området fra 0,1% til 6,9% dækker størstedelen af de arbejdsopgaver man har på byggepladser. Det er desuden muligt manuelt at indstille fald på Y-aksen med den medleverede fjernbetjening.
- TILT- og VWS-funktion sikrer korrekt måling, da laseren stopper med at rotere hvis den kommer ud af måleområdet ved f.eks. at blive flyttet på, rykket ved, vind, små stød og ryk
- Indbygget PowerSwitch teknologi som giver længere rækkevidde
- Nemt og brugervenligt tastatur på laseren
- Selvnivellerende horisontalt og vertikalt
- Inkl. lasermodtager FR 45, der giver laseren en rækkevidde på op til 1200 m
- Nøjagtighed på 0,75 mm/10 m vandret, og ± 1 mm/10 m lodret
Leveres med: Modtager FR 45, fjernbetjening, væg/loft beslag, magnetisk måltavle, batterirum til Alkaline, laserbriller, oplader, stativ og stadie.
Produktinformation
| Brand | geo-FENNEL |
| Nøjagtighed | ± 0.75 mm/10 m (vandret) ± 1 mm/10 m (lodret) |
| Beskyttelsesgrad | IP 66 |
| Anvendelsestemperatur | -10°C - +50°C |
| Funktionstid | 40 timer (Li-Ion) |
| Strømkilde | Batteri |
| Batteritype | Li-Ion batteri |
| Faldfunktion | 1-vejs fald digitalt 2-vejs fald manuelt |
| Funktioner | Tilt-funktion VWS-funktion |
| Klasse | Laserklasse 2 |
| Laserstråle | Rød |
| Nivellering | Selvnivellerende (vandret og lodret) |
| Omdrejninger | 800 rpm |
| Rækkevidde (fjernbetjening) | 100 m |
| Rækkevidde Ø (m) | 40 m |
| Rækkevidde Ø, med modtager (m) | 1200 m |
| Selvnivelleringsområde | ± 5° |
| Garanti | 2 år |
| Leveres med | Modtager FR 45, fjernbetjening, batterirum til Alkaline, oplader, stativ og stadie |
| UN-nummer | UN 3481 |
| Bruttovægt (kg) | 11,5 |
| Nettovægt (kg) | 8 |
| Produktvægt (kg) | 8 |
| Betjeningsvejledning | GF-F2140XX_Manual.pdf |
| Sikkerhedsdatablad (MSDS) | GF-F214045K_battery_datasheet.pdf |
Download billeder
| Navn | Download | Fil type | |
|---|---|---|---|
|
GF-F214045K_P1 | 1414 KB | .jpg |
|
GF-F2140XX_M1 | 986 KB | .jpg |
|
GF-F2140XX_M2 | 726 KB | .jpg |