FL 245+ HV m/FR80
geo-FENNEL FL 245+ HV rotationslaser med modtager FR80
| Varenummer | GF-F244077 |
| DB nummer | 2094284 |
| EAN | 4045921014169 |
Køb online (test)
Beskrivelse
All-rounderen med mere power. Den nyeste generation af FL245 har powerswitch teknologi, der giver længere rækkevidde og IP65 beskyttelse.
- Ny innovativ lavfriktionsdrevmekanisme og selvnivellerende modul
- Nøjagtigt, robust og temperaturstabil
- Lavfriktionsdrev for reduceret støjgenerering og øget batterilevetid
- Faldfunktion; Manuel X- og Y-akse: ± 5° (± 9 %)
- For den ultimative brugervenlighed er de eneste kontrolfunktioner på laseren tænd / sluk knap for laserstrålen og fjernbetjeningen
- Alle ekstra funktioner, herunder scannings- og hældningsindstilling, kontrolleres fra fjernbetjeningen
- Den robuste fjernbetjening har desuden en rækkevidde på 100 m
Produktinformation
| Brand | geo-FENNEL |
| Nøjagtighed | ± 0.75 mm/10 m (vandret) ± 1 mm/10 m (lodret) |
| Beskyttelsesgrad | IP 65 |
| Anvendelsestemperatur | -20°C - +50°C |
| Funktionstid | 26 timer (NiMH) |
| Strømkilde | Batteri |
| Batteritype | 2 x AA (Alkaline) NiMH |
| Faldfunktion | 1-vejs fald manuelt 2-vejs fald manuelt |
| Funktioner | Linjeskanning Tilt-funktion |
| Klasse | Laserklasse 2 |
| Laserstråle | Rød |
| Nivellering | Selvnivellerende (vandret og lodret) |
| Omdrejninger | 300 rpm 800 rpm |
| Rækkevidde (fjernbetjening) | 100 m |
| Rækkevidde Ø (m) | 60 m |
| Rækkevidde Ø, med modtager (m) | 600 m |
| Selvnivelleringsområde | ± 5° |
| Garanti | 2 år |
| Leveres med | Modtager FR 80, fjernbetjening, væg/loft beslag, magnetisk måltavle, batterirum til Alkaline, laserbriller, oplader |
| UN-nummer | UN 3496 |
| Bruttovægt (kg) | 3 |
| Nettovægt (kg) | 2,4 |
| Produktvægt (kg) | 2,168 |
| Betjeningsvejledning | FL-245HV__Betjeningsvejledning_GF-F244045K_GF-F244045_A5_06-2025_WEB.pdf |
| Sikkerhedsdatablad (MSDS) | GF-NiMH_Sikkerhedsdatablad.pdf |
Download billeder
| Navn | Download | Fil type | |
|---|---|---|---|
|
GF-F244077_FR80_P1.jpg | 1341 KB | .jpg |
|
GF-F244077_FR80_P2.jpg | 9197 KB | .jpg |
|
GF-F2440XX_M1 | 865 KB | .jpg |
|
GF-F2440XX_M2 | 576 KB | .jpg |